Açık Öğretim Lisesi sınavları ne zaman? AÖL sınav tarihleri açıklandı mı?

Milli Eğitim Bakanlığı, Açık Öğretim Lisesi öğrencilerini ilgilendiren önemli açıklama yaptı. AÖL sınav tarihleri ileri bir tarihe ertelenmişti. MEB, Açık Öğretim Lisesi sınavlarının online yapılacağını açıkladı ve AÖL sınav tarihlerini yayınladı. Peki Açık Öğretim lise sınavları ne zaman? İşte AÖL sınav tarihleri....

Açık Öğretim Lisesi sınavları ne zaman? AÖL sınav tarihleri açıklandı mı?
25 Aralık 2020 - 22:01 - Güncelleme: 25 Aralık 2020 - 22:16

Açık Öğretim Lisesinde okuyan binlerce öğrenci AÖL sınav tarihlerini merak ediyor. AÖL sınav tarihleri MEB tarafından dün açıklandı. Açık Öğretim Lisesi sınavları 3 oturumda yapılacak Açık Öğretim Ortaokul sınavları ise 2 oturumda düzenlenecek. MEB, AÖL sınavları ile alakalı kuralları da paylaştı. İşte Açık Öğretim Lisesi sınavları hakkında merak edilen tüm ayrıntılar...

PEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?AÖL SINAVLARI NASIL YAPILACAK?


Sınavlar, sınav takviminde belirtilecek gün ve saatlerde olmak üzere toplam 3 (üç) oturum olarak 2 (iki) günde tamamlanacaktır. Adaylar her bir oturumda kendilerine atanan derslerden oluşan testleri tamamlayacaklardır.


Adaylar, sınav takviminde belirtilen gün ve saatlerde sınava katılmak zorundadırlar.

Online sınavlar, tüm yurtdışı sınav merkezlerinde Türkiye saatine göre aynı gün ve saatte başlayıp, aynı gün ve saatte sona erecektir.

Adaylar sınav takviminde belirtilen tarih ve saatte, TC. Kimlik numara ve şifreleri ile AÖK Öğrenci Bilgi Sistemine giriş yaparak online sınava katılacaklardır.

Adaylar, online sınav sistemine girişte ÖDSGM tarafından hazırlanan gizlilik taahhütnamesinionaylayacaklardır.

Sınav başlamadan evvel sınav kuralları elektronik ortam üzerinden adaya bildirilecektir. Bu bildirim ile aday, sınav kurallarını kabul etmiş sayılacaktır. Sınav kurallarını ihlal eden aday ve sınav görevlilerine, 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Kanun uyarınca cezai müeyyideler uygulanacaktır.

Online sınav, çoktan seçmeli 4 (dört) seçenekli ve her bir ders için ayrı olmak üzere 20 sorudan oluşacak en fazla üç oturum hâlinde gerçekleştirilecektir. Sınavda her bir ders için 25 dk. Süre
uygulanacaktır.


Adaylar, her bir oturumda en fazla sekiz, üç oturumda toplam 24 dersten sınava katılabilecekler ve her oturum için kendilerine atanan derslerden istedikleri dersi seçerek sınavı başlatıp bitirebileceklerdir.

Online sınavda her oturum ayrı olarak uygulanacaktır. Oturumlar kendi içlerinde bölünemez olduğundan oturum sona erene kadar ara verilmeyecektir.

Sorular, soru numarası sırasında ve ekranda bir soru ve cevap alternatifleri yer alacak şekilde gösterilecektir. Seçilen derse ait soru sayfasında her ders için kalan süreyi gösteren sayaç olacaktır.

Seçilen derse ait soru sayfasında önceki soru, sonraki soru, sınavı başlat ve sınavı bitir butonları yer alacaktır. Adaylar, cevap verdikleri soruya geri dönüş yapabileceklerdir.

Adaylar, istedikleri zaman sınavı bitirebileceklerdir. Sınavı süresi içinde bitirmeyen adaylar için 25 dk. Sonunda sistem tarafından sınav bitirilecek ve değerlendirme buna göre yapılacaktır.

Bir dersi seçerek sınavı başlatan ve hiçbir soruya cevap vermeden bitiren aday “Sınava Girdi” sayılacak ve o derse ait puanı “Sıfır” olacaktır.

Sınav anında diğer bir program, tarayıcı ya da sayfa açılması halinde adaya uyarı mesajı verilecek, açılan program, tarayıcı ya da sayfanın kapatılmaması durumunda adayın o derse ait sınavı iptal edilecektir.

Adaylar sınav neticelerini AÖK Öğrenci Bilgi Sisteminden öğrenebileceklerdir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: eabb16fb4d590029