Anne-baba öfke kontrolünü nasıl sağlayabilir?

Çocuğunuzun sergilediği olumsuz davranışlara müdahale ederken kontrolünüzü kaybetmemeniz için yapabileceğiniz pek çok şey bulunuyor.

Anne-baba öfke kontrolünü nasıl sağlayabilir?
22 Aralık 2020 - 22:04 - Güncelleme: 22 Aralık 2020 - 22:08
Anne baba olmak dünyanın en keyifli, hemde da en zor ve en çok sabır isteyen mesleklerinden birisidir. Buna ebeveyn olma sanatı da diyebiliriz. Araştırmalar, anne ya da babası öfke gösteren ve agresif tepki veren çocukların disipline edilmelerinin daha zor olduğunu göstermektedir. Bu da bizlere, çocuklarımızı disipline etmek adına yansıttığımız agresif davranışların çok da amacına hizmet etmediğini gösteriyor. Emsey Hospital’dan Uzman Psikolog Tuba Yıldırım Üstünel konu hakkında önerilerde bulunuyor.

Ebeveynlerin çocuklarına karşı olan öfkelerini kontrol etmeleri konusunda ne yapılabilir?
Öfke kontrolü ile alakalı sorunu olan ebeveynlerin geçmişlerine dayanan öfke kontrol problemleri ya da geçmişlerinde yansıtamadıkları öfkeleri olduğuna ara sıra rastlanılır. Önemli olan nokta, kişinin öfkesinin farkına varmasıdır. Ebeveyn öfkelendiğini fark ettiği anda evvela neye öfkelendiğini kendisine sorarak başlayabilir. Farkında olmasak bile kimi zaman o kadar küçük ve anlamsız şeylere karşı öfke duyabilmekteyiz ki bunu fark etmemiz bile kendimizi kontrol etmek için iyi bir adım olarak görülebilir.

Zorluklarla iyi baş eden ailelerin bazı ortak noktaları var!

Çocuklar dürtülerinin gösterdiği yolu takip ederler, amaçları kızdırmak değildir
Ebeveyn evvela neye öfkelendiğini kendisine sorduktan sonra, o davranışın ortadan kalkması ya da tekrarlanmaması için ne yapabileceğini düşünmelidir. Burada önemli olan nokta çocuğa değil, davranışa odaklanmak ve çocuğun değil, davranışın yanlış olduğunu ona söylemektir. Onaylamadığınız davranışın ne olduğunu ona açıkça, ama öfke göstermeden söyleyebilirsiniz. Mesela, kardeşine vuran bir çocuğa “kardeşine vurduğun için sen çok kötü bir çocuk oldun” gibi şeyler söylemek yerine “başkalarına vurmak hiç doğru bir davranış değil” diyebilirsiniz.


Zaman zaman karşınızdaki çocuk ve bütün dünya sizi sinirlendirmek için hareket ediyormuş gibi görünse de esasında durum böyle değildir. Karşınızdaki kişi henüz bir çocuk ve sizi sinirlendirmekten çok hayatı keşfetmeye, zamanını geçirmeye ve ona dürtülerinin gösterdiği yolu takip etmeye çalışan küçük bir insandır…


Öfke ile verilen cezaların kişinin disipline girmesini daha da zorlaştırdığı görülür. Bu hemde kişinin o davranışı tekrar etme ihtimalini de yükseltmektedir. Onun yerine, çocuğun yaptığı davranışın sorumluluğunu almasını sağlamaya çalışmak daha faydalı olacaktır.

Bağırmak çocukları korkutur

Sakinleşmek için kendisinize zaman tanıyın
Tabii ki kişi çok sinirlendiğinde veya öfke duyduğunda kendisini kontrol etmesi daima için kolay olmayacaktır. Böyle bir şey olduğunda, derin bir nefes alıp çocuğunuzun ve kendisinizin güvenliğinden emin olduktan sonra bulunduğunuz ortamı değiştirmeye ve sizi sinirlendiren o durumdan biraz uzak durmaya çalışabilirsiniz. Biraz sakinleşip, öfkenize hâkim olabileceğinizi düşündüğünüz anda ise, problemin çözümü için kolları sıvayabilirsiniz. Mesela, çocuğunuzun duvarı boyadığı bir durum için biraz olsun sakinleşip öfkenizi artık kontrol edebildiğinizi hissettiğinizde, bir zaman belirleyip çocuğunuzun duvarı temizlemekte size yardım etmesini isteyebilirsiniz. Kontrollü olan öfkeniz, kontrolsüz olanın tam tersine, çocuğunuza doğru mesajı verecektir ve ona sorunun kendisi değil yaptığı yanlış davranışı olduğunu hissettirecektir.

Çocuğun her yanlış davranışına müdahale edilmeli midir?
Çocuğun bazı davranışları görmezden gelinebilir ve üstünde durulmamalıdır, ancak kişinin kendisine veya bir başkasına zarar vermiş olduğu davranışlar göz ardı edilebilecek davranışlar değildir. Çocuğun davranışlarını kategorilere ayrılmalıdır. Kimseye zarar vermediği ancak yine de rahatsızlık verici olduğu olarak adlandırılabilecek davranışları başlangıç için görmezden gelinebilirken; başkalarına, kendisine veya eşyalara zarar vermiş olduğu davranışlar tepkisiz kalınmamalıdır.


Davranışları bu biçimde kategorize ettiğinizde ve müdahale edilecek, müdahale edilmeyecek olarak ayırdığınızda daha önce sizi rahatsız eden müdahale edilmeyecek olan davranışlarında sizi başlardaki kadar rahatsız etmediği görülecektir. Başta da belirtildiği gibi, ebeveyn olmak dünyanın en sabır isteyen işlerinden biri olmakla beraber, bunca senedir insanlar bundan vazgeçmiyorsa, hemde dünyanın en keyifli işlerinden birisidir de diyebiliriz.


Ebeveynin özellikle dikkat etmesi gerekli olan noktalar, öfkelerini farkettiklerinde bir süre o durumdan uzak kalmak, durumun müdahale gerektirip gerektirmeyen bir davranış olduğunun muhasebesini yapıp ona göre hareket etmek; çocuğun bu davranışının altında yatan bir sebep var ise onu bulup çözmeye çalışmak, eğer ki böyle bir durum yoksa, o problemin çözümü için yollar üretmeye çalışmaktır. Bunu yaparken çocuğun direkt eleştirilmemesine ve sadece o davranışa yönelinmesi gerekli olduğu de unutulmamalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: eabb16fb4d590029