CHP'den sahte içki raporu

Sahte içkiye bağlı ölümler nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla kurulan heyet, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında “sahte içki raporunu” açıkladı.

CHP'den sahte içki raporu
27 Aralık 2020 - 03:03 - Güncelleme: 27 Aralık 2020 - 03:07

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla kurulmuş olan Toplumsal Felaket ve Mağduriyetler Komisyonu'nca Sahte İçki Raporu hazırlandı.

Sahte içkinin temini, üretimi, tüketim artışı, ekonomik, sosyal ve siyasi boyutu ile sağlık boyutunun ele alındığı raporda, sahte içki arzı ve tüketiminin en önemli sebebinin alkollü içeceklere son senelerde yapılan zamlar ile alınan yüksek vergiler olduğu iddia edildi.

Uluslararası istatistik kurumlarının ve Sayıştay raporlarının yayımladığı verilerin, alkollü içecek fiyatlarının olağanüstü düzeylerde arttığını ortaya koyduğu savunulan raporda, şunlar kaydedildi:

"Sahte içki tüketimi, kişisel tercihten ziyade bandrollü içkilerin yüksek fiyatlar sebebiyle satın alınamamasının bir sonucudur. Sosyo-ekonomik açıdan, giderek yoksullaşan halk kesimleri, iktidar tarafından seküler yaşama müdahalenin artmasıyla beraber içki tüketimini bu manada daha hesaplı ve kaçak yollardan temin etmektedir. Alkollü içecek fiyatlarının devamlı artırıldığı ve içki tüketimine ilişkin yasak ve ideolojik söylemlerin yaygınlaştığı bir ortamda ne yazık ki sahte içkiye yönelim de artacaktır. Alkol satışı yapan mekanların fiili olarak kapatılması, etil ve metil alkole ilişkin yeterli ve etkili denetimlerin yapılmaması da yine sahte içkiye bağlı ölüm ve kalıcı sağlık problemlerinin artmasına sebep olacaktır."

Raporda sahte içkiden ölümlerin son bulması adına iktidara çağrı yapılarak, şu önerilere yer verildi:

"Alkolden alınan başta ÖTV olmak üzere yüksek vergilerin makul seviyeye çekilmesi gerekiyor. Alkol satış saatlerine ilişkin yasak esnetilmelidir. Öte yandan, salgın gibi alkol tüketimiyle direk olarak ilgisi olmayan gerekçelerle alkollü içecek satan işletmelere yönelik fiili kapatma kararları alınmamalıdır. Tekel bayilerine keyfi olarak uygulanmakta olan satış yasakları kaldırılmalıdır. Alkol satışı kısıtlamasına uyulmaması sebebiyle yüksek meblağlarda kesilen ceza tutarları makul bir seviyeye indirilmelidir.

Alkol kaçakçılığı ve merdiven altı üretimlere karşı denetim ve önlemlerin artırılması ve metil alkol içeren içki satışı yapan kişi ya da işletmelere etkili cezai işlemlerin uygulanması gerekiyor. Alkol tüketimine ilişkin ideolojik ve kutuplaştırıcı söylemlerden vazgeçilmesi ve içki tüketiminin seküler bir hayat tercihi olduğu dikkate alınarak içki tüketen bireyler üzerinden politika yapmaktan vazgeçilmelidir."


YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: eabb16fb4d590029