Parmak izi teşhisinde yerli yazılım dönem başlıyor

Yerli ve milli yazılım olan Biyometrik Veri Sistemi ile yeni yılda adli incelemeler ve kimlik tanıma işlemleri yapılabilecek. Yazılım sayesinde, Emniyet ile Jandarma arasındaki parmak izi paylaşımları sayesinde 117 bin olayın çözüldüğü belirtildi.

Parmak izi teşhisinde yerli yazılım dönem başlıyor
21 Aralık 2020 - 08:53
Terör, adam öldürme, uyuşturucu, hırsızlık gibi birçok olayın daha hızlı sonuçlanması konusunda parmak izi teşhisinde yeni bir döneme giriliyor. İçişleri Bakanlığı, yerli ve millî yazılım olan Biyometrik Veri Sistemi'ni önümüzdeki yıl aktif hâle getirmek için düğmeye bastı.

Yazılım sayesinde, tüm biyometrik verileri işleme, adli inceleme, kimlik tanıma ve doğrulama işlemleri yapılabilecek ve dışa bağımlılığın ortadan kalktığını ifade eden Bakanlık yetkilileri, yine yerli ve milli olarak, bu alanda yazılım yapabilen dünyada 7 ülkeden biri olma hedefine de ulaşıldığını açıkladı.

Öte yandan, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı arasındaki parmak izi paylaşımı sayesinde birçok olay açıklığa kavuşuldu. Bugüne kadar 490 bin 849 olaya ait 466 bin 745 olay yeri izi incelendi. Yapılan çalışmalar sonucunda 118 bin 45 şüphelinin olayla bağlantısı olduğu tespit edildi. Parmak izi uygulamasıyla 117 bin 648 olayın çözülmesi sağlandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: eabb16fb4d590029