Son Dakika: BioNTech aşısında imzalar atıldı!

Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Pfizer ile BioNTech'in geliştirmiş olduğu koronavirüs aşısı için imzaların atıldığını duyurdu. Mart ayı sonuna kadar 4.5 milyon doz aşının Türkiye'ye teslim edileceğini belirten Bakan Koca, "Yapılan anlaşmaya göre bu sene için ayrılan doz miktarı 550 bindir" dedi.

Son Dakika: BioNTech aşısında imzalar atıldı!
25 Aralık 2020 - 22:06
Çin aşısının ardından Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısından da müjdeli haber geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech aşısında imzaların atıldığını ve mart ayı sonuna kadar 4.5 000 000 doz aşının Türkiye'ye teslim edileceğini açıkladı."BU YIL İÇİN 550 BİN DOZ AŞI GELECEK"Bakan Koca, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, BioNTech aşısı ile alakalı anlaşmanın imzalanmak üzere olduğunu anımsatarak, "Bu gece 04.30 itibariyle anlaşma imzalandı. Yapılan anlaşmaya göre bu sene için ayrılan, depolarda hazır beklediğini Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın açıkladığı doz miktarı 550.000 dozdur" dedi.

Bu miktarın Türkiye'ye yıl sonuna kadar veya ocak ayı başında gelmesi beklendiğini dile getiren Koca, "Bununla beraber Mart ayı sonuna kadar 4.5 000 000 doz aşı ülkemize teslim edilecektir. Anlaşmamıza göre tarafların mutabakatı ile 30 000 000 doza kadar aynı koşullarda aşı temin edilebilecektir"Bakan Koca, paylaşımının devamında şu ifadeleri kullandı:"Gecikmenin sebebi üreticinin aşının üretiminden kaynaklanabilecek problemlerle ilgili mesuliyet kabul etmek istememesiydi. Bu konu da üreticinin sorumluluğunun protokolün mali büyüklüğü ile sınırlı tutulmasında anlaşıldı. Bu aşıyı kullanmak için halkımızdan onay alınacak.Bu anlaşmanın hayata geçmesinde engellerin ortadan kalkmasında Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın büyük emekleri vardır. Türkiye için yapmış olduğu ayrıcalık unutulmayacaktır. Kendisine milletimiz adına bir kez daha teşekkürler."

Öte yandan Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA, Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının güvenli ve yüzde 95 oranında etkili olduğunu açıkladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: eabb16fb4d590029