Son dakika haberi: Asgari ücret zammı hakkında kritik gelişme! Asgari ücret 2021

Asgari ücret zammı hakkında son dakika haberleri geliyor. TÜİK'in dün önerdiği asgari ücret rakamlarının ardından gözler açıklanacak teklif ve tarafların buluşacakları noktaya dikilmişti. Ancak aileleriyle beraber yaklaşık 20 milyon insanı ilgilendiren asgari ücret ile alakalı olarak gözlerin çevrildiği başka bir nokta ise Asgari Geçim İndirimi (AGİ) oldu. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni asgari ücretin belirlenmesi için dün üçüncü toplantı gerçekleştirilirken TÜİK'in % 20’lik artışla 2.792 TL hesabı üzerine bu teklif kabul görürse AGİ 2021 senesinde ne kadar olacak? İşte toplantı sonrası alınan son dakika kararı ile AGİ'nin geleceği nokta.

Son dakika haberi: Asgari ücret zammı hakkında kritik gelişme! Asgari ücret 2021
23 Aralık 2020 - 09:14 - Güncelleme: 23 Aralık 2020 - 09:33
Son dakika haberi: Asgari Ücret Tespit Komisyonu milyonlarca çalışanı ilgilendiren 2021 yılı asgari ücreti belirlemek için üçüncü toplantısını Türk-İş ev sahipliğinde dün gerçekleştirdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2 792 liralık yeni asgari ücret hesabını komisyona sundu. TÜİK'in asgari ücret hesaplamasında geçen yıla göre değişim oranı % 20 oldu.

Peki Asgari ücrette Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK'in teklifi kabul edilirse Asgari Geçim İndirimi olarak bilinen AGİ ne kadar olacak? İşte 2021 AGİ hesabı:

ÜÇ SAAT SÜREN TOPLANTI 

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Komisyon'un çevrim içi düzenlenen toplantısı yaklaşık 3 saat sürdü. Komisyonda, işveren heyetine TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine ise Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat başkanlık etti. Toplantıda asgari ücretli işçi Özgül Yardımcı da asgari ücretlilerin problemlerini dile getirdi. TÜİK temsilcisi yapmış olduğu sunumda bekâr bir işçinin asgari geçim tutarının ağır işlerde çalışanlar için 2 792 lira 10 kuruş (% 19.78 artış), orta nitelikte işlerde çalışanlar için 2 507 lira 70 kuruş (% 20.17 artış), hafif işlerde çalışanlar için 2 339 lira 10 kuruş (% 20.53 artış) olarak hesaplandığını komisyonla paylaştı.

AGİ DE YÜKSELİYOR. AGİ 220'DEN 264 TL'YE ÇIKACAK

Asgari ücrette % 20 artışa gidilirse milyonlarca kamu personeli ve işçinin aldığı 220.73 lira tutarındaki Asgari Geçim İndirimi de 264.87 tl'ye çıkacak.

TÜRK-İŞ: TEKLİF BEKLİYORUZ

Türk-İş dünkü toplantıda teklif sunmazken, TÜİK'in paylaştığı bekâr bir işçinin asgari geçim tutarlarının ülke gerçeklerini yansıtmadığını savundu. Türk-İş heyeti, işveren ve hükümetin teklifini beklediklerini belirterek, şu açıklamayı yaptı: "TÜİK'in açıkladığı bu rakamlar kasım ayına ait olup, aralık ayı ve önümüzdeki yıl enflasyonuna göre bu rakamların daha da düşük kalacağı ortada. Bu rakamın yalnızca bekâr bir işçi için geçerli olduğuna dikkati çekeriz. İşveren ve hükümet, insanların tebessüm edeceği, mutlu olacağı bir rakamı masaya getirmeli. Daha önce de söylediğimiz gibi, çalışanların kabul edeceği bir rakam olursa Türk-İş olarak buna 'evet' deriz." dedi.

20 MİLYON ÇALIŞANIN AGİ'Sİ ARTACAK

TÜİK'İN sunmuş olduğu rakama göre ağır işlerde çalışanlara % 19.78 artış yapılması durumunda bu çerçevede çalışanların Asgari Geçim İndirimi 264 lira 30 kuruş olacak, orta nitelikçe çalışanlar için bu tutar 265 lira 25 kuruş, hafif işlerde çalışanlar için de 266 lira olacak. Asgari ücrete ilişkin nihai kararın verileceği son toplantı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda düzenlenecek.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

ASGARİ ücret, halen bekâr bir işçi için aylık net 2 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve hükümet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, dört kez toplanıyor. Bakanlığın belirlemiş olduğu üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımı ile toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağlamış olduğu kabul ediliyor.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA SON TOPLANTI VAR

Yaklaşık üç saat süren toplantıda, TÜİK temsilcisi tarafından sunum yapıldı. Buna göre, TÜİK tarafından ağır işlerde çalışan bekar işçi için hesaplanan asgari geçim tutarı geçen yıla göre % 19.78 oranında artışla 2 792 lira 10 kuruş, orta işlerde çalışan işçi için % 20.17 artışla 2 507 lira 70 kuruş, hafif işlerde ise % 20.53 artışla 2 339 lira 10 kuruş olarak önerildi. Taraflar 2021 yılı asgari ücretinin belirlenmesi için haftaya bir daha toplanacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: eabb16fb4d590029