Son dakika: Merkez Bankası faiz oranını açıkladı

Son dakika: Merkez Bankası, politika faizini 200 baz puan artırarak % 15'ten % 17'ye çıkardı. Böylece Naci Ağbal başkanlığında ikinci kez üst üste faiz artırımına gidildi.

Son dakika: Merkez Bankası faiz oranını açıkladı
24 Aralık 2020 - 14:57
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 23'üncü Başkanı Murat Uysal'ın 7 Kasım'da görevden alınıp yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın atanmasının ardından ikinci Para Politikası Kurulu (PPK) gerçekleşti. Geçtiğimiz ay politika faizini 475 baz puan artırarak % 10,25'ten % 15'e çıkartan Merkez Bankası, bu ay da 200 baz puanlık faiz artırımına gitti. Böylece politika faizi % 15'ten % 17'ye yükseltildi.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama şu şekildedir:

Para Politikası Kurulu, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranının % 15'ten % 17'ye yükseltilmesine karar vermiştir. Küresel ülke ekonomisine dair veriler üçüncü çeyrekte başlayan kısmi toparlanmanın devam ettiğine işaret etmektedir. Ancak, aşıya dair olumlu gelişmelere karşın, son zamanlarda artış gösteren Covid-19 vakaları sebebiyle global ülke ekonomisine ilişkin belirsizlikler devam etmektedir.
Milli gelir verileri ve son çeyreğe ilişkin göstergeler iktisadi faaliyette kuvvetli bir seyre işaret etmektedir. Ancak, artan vaka sayıları sebebiyle getirilen kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlik oluşturmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talep cari işlemler açığını artırmaktadır.İç talep şartları, döviz kuru ilk sırada olmak üzere birikimli maliyet etkileri, global gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altında tutulması ve dezenflasyon sürecinin en kısa bir süre içinde yeniden tesisi için, 2021 yılsonu tahmin hedefini göz önünde bulundurarak, kuvvetli bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar göz önüne alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden kuvvetli göstergeler oluşana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yolu ile, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.TCMB karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm unsurları ve bu unsurların etkileşimini temel alan bir analiz çerçevesi benimsemektedir. Açıklanacak her çeşit yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe dönük politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Verification: eabb16fb4d590029